Пет причини да си изтеглите GoodReads, любимото приложение на четящите

В свят, изпълнен с модерни технологии, човек може лесно да се обърка и дори да обяви война на социалните мрежи. Но в много отношения те могат да бъдат полезни. Такъв е случаят с приложението Goodreads – уебсайт и app за социално каталогизиране на информация, свързана с книги, автори, издателства, цитати от книги, рецензии и отзиви за книги. Платформата позволява

свободно да се търси в широката, попълвана от потребителите база данни от книги, анотации и рецензии. Всеки може да се регистрира с профил в системата и да вписва книги, от които да генерират библиотечни каталози и списъци с книги за четене. Могат и да създават свои групи по интереси и за обсъждания.

Ако трябва да обясним платформата Goodreads в едно изречение – това е социалната мрежа за четящи хора. Именно поради това предлагаме пет основателни причини, заради които да изтеглите мобилното приложение или да ползвате сайта на Goodreads.

Списък с прочетените книги

Един от плюсовете е, че можете да следите какво сте прочели през годините. Особено полезно е за хората, които четат изключително много, тъй като в един момент губят бройката. Ние използваме списъка и за препоръки към приятели, които се чудят кое заглавие да започнат да четат. Изключително удобно е, честно!

Предизвикателство

Една от най-яките опции на платформата е, че имаш годишно предизвикателство. В началото на всяка календарна година потребителите задават колко книги очакват да прочетат в следващите 12 месеца. При всяко следващо добавяне на прочетено заглавие, то автоматично се включва към предизвикателството и се показва в процентно съотношение колко процента остава до неговото пълно завършване. Разбира се, ако прочетения брой книги надхвърли предварително посочения, процентите се увеличават в полза на читателя. Платформата пази и архив, с който можеш да прегледаш всички предизвикателства през годините.

Ретроспекция

В края на всяка година, Goodreads ти показва колко книги и страници си прочел за изминалите 12 месеца. Да, нещо като статистическа ретроспекция. Коя е най-обемната книга, коя е най-тънката от прочетените, както и коя е най-популярната, тъй като всяко заглавие има рейтинг от останалите читатели.

Оценки и ревюта

За това загатнахме в предния абзац. Всяко книга има рейтинг от 1 до 5 звезди, както и поле за ревюта. Ние често разглеждаме тези две неща, преди да си купим следващото заглавие. Платформата е изключително популярна в цял свят, така че напълно спокойно можеш да се довериш на написаното под всяка творба. Разбира се, има и опция, която показва дали в ревютата има спойлери, така че можеш да филтрираш, ако не си им фен.

Приятели

Както във всяка социална мрежа, така и в Goodreads можеш да добавяш приятели. Якото в случая е, че виждаш твоите близки какво четат, до къде са стигнали със самата книга, както и какво харесват, коментират и искат да прочетат. Да, има такава категория „Книги, които искам да прочета“. Goodreads е място за четящи хора, така че, ако не го ползваш, крайно време е да го направиш.

Виж още

Ларш Кеплер се завръща с ново име и нова криминална поредица

Шведският тандем е познат в България с бестселър трилърите за инспектор Юна Лина Алекс Андорил …

Loading Facebook Comments ...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *