Книгите-игри в България: Феномен от 90-те, актуални и днес

Книгите-игри се появяват в България в началото на 90-те години на XX век, когато страната преминава през социални и икономически промени. Този интерактивен жанр, който комбинира литература и елементи на игра, бързо печели популярност сред младежите. Първите автори, сред които Колин Уолъмбъри (псевдоним на Любомир Николов), Майкъл Майндкрайм и Робърт Блонд, създават класически заглавия като „Замъкът на таласъмите“, „Тъмната страна на земята“ и „Синът на пустинята“.

Техните книги предлагат възможност на читателя да се потопи в различни светове и да взема решения, които водят до различни краища на историята. Комбинацията от приключения, фантастичност и тактика прави жанра уникален, което обуславя и неговия комерсиален успех. За по-малко от 10 години, в България се появяват над 250 книги-игри от български и чужди автори. Въпреки това, с навлизането на видеоигрите и интернет, в края на 90-те интересът към жанра постепенно намалява.

Новата вълна на книгите-игри

През последното десетилетие книгите-игри преживяват своеобразен ренесанс в България, благодарение на ентусиасти и нови автори, които възраждат жанра. Тази „Нова вълна“ започва през 2011-та година с отпечатването на „Котарака и черният нарцис“ на Ал Торо. Постепенно към него се присъединяват много млади български автори, които надграждат механиките от класическите книги-игри и успяват да предложат на модерната публика конкурентен продукт.

Новата вълна съчетава носталгията по 90-те с иновациите на съвременната литература и гейминг култура. Жанрът отново намира своето място в сърцата на читателите, които търсят интерактивност и лично участие в историята. Книгите-игри са повече от просто забавление – те стимулират критичното мислене, вземането на решения и креативността.

Сред значимите издания на Новата вълна трябва да се споменат поредицата „Призвание герой“, която подбира чрез конкурс 3 от най-добрите произведения за годината и ги отпечатва в сборник, както и Списанието за книги-игри, което публикува кратки интерактивни произведения, статии и новини.

В новия брой на списанието за книги-игри „Агамор“, който излезе преди дни, можете да прочетете цели пет нови произведения от български автори. На страниците му е поместена най-новата приказка игра от Робърт Блонд, в която ще прочетете за първото приключение на неговата известна героиня Лора Фей. Компания му прави ново приключение в света на класиката „Кървав меч“, написано от автора Мартин Дангов, както и фентъзи приключения от Бранимир Събев, Стефан Д. Стефанов и Кирил Иванов.

В списанието ще можете да прочетете и за първия книги-игри конвент, проведен тази година в България, както и най-интересните новини и статии, свързани с интерактивната литература по света и у нас.

Можете да поръчате новите издания от сайта https://knigi-igri.bg/ или да посетите щанда на книгите-игри на панаира на книгата в НДК.

Author

Виж още

„Смъртоносна игра“ – зашеметяващ трилър от легендата Майкъл Кейн

На 6 декември излиза от печат зашеметяващият трилър „Смъртоносна игра“ (344 стр., 24 лв.), подписан …